Eko-łazienka: jak wybrać ekologiczne wyposażenie i oszczędzać wodę z produktami Almar?

Pięknie urządzona i modna łazienka nie musi generować wysokich rachunków za zużycie wody. Projektanci coraz większą uwagę przykładają bowiem do tego, by tworzyć wnętrza zarówno nowoczesne, jak i przyjazne dla środowiska. Sprawdź, jak możesz oszczędzać wodę z wyposażeniem łazienkowym od Almar!

Ekonomiczne i ekologiczne wyposażenie do łazienek

Coraz więcej osób stara się wprowadzać do swoich domów ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Dzięki nowoczesnej armaturze łazienkowej można skutecznie oszczędzać wodę i zmniejszyć jej zużycie, a tym samym zredukować wysokość rachunków za wodę oraz wytwarzane ścieki.

  • Toalety o niskim przepływie wody

Warto zainstalować w swojej łazience toalety wykorzystujące minimalną ilość wody podczas spłukiwania. Tradycyjne toalety wykorzystują nawet 9 litrów wody na jedno spłukiwanie, czyli niemal 2 razy więcej niż nowoczesna armatura. Według przepisów prawnych nowo montowane toalety powinny wykorzystywać maksymalnie 5 litrów wody podczas spłukiwania. W salonach Almar dostępne są modele toalet z technologią podwójnego spłukiwania, dzięki czemu użytkownik może wybrać mniejszą lub większą ilość wody, w zależności od sytuacji.

  • Baterie i prysznice z ogranicznikami przepływu wody

Baterie łazienkowe i prysznice wyposażone w specjalne dysze ograniczające przepływ wody skutecznie zmniejszają jej zużycie. Chociaż ilość wypływającej wody jest zredukowana, nie wpływa to na mniejszy komfort podczas mycia rąk czy codziennej higieny. Takie rozwiązania mogą ograniczyć przepływ wody do ok. 3-5 litrów na minutę, w porównaniu do ponad 15 litrów na minutę. Przekłada się to na mniejsze koszty za zużycie wody oraz jej ogrzewanie.

  • Ekologiczne głowice prysznicowe

W salonach Almar dostępne są także głowice prysznicowe pozwalające oszczędzać wodę. W ekologicznych głowicach wykorzystano niski przepływ wody z technologią powietrzną, która zapewnia silny strumień wody mimo użycia jej mniejszej ilości. Niektóre modele pozwalają również na chwilowe zatrzymanie przepływu wody bez konieczności ustawiania na nowo jej temperatury podczas mycia.

  • Perlator do baterii umywalkowej

Do ekologicznego wyposażenia łazienki zaliczyć można również perlatory. To niewielkie urządzenia, które montuje się w bateriach umywalkowych, by napowietrzyć wodę i zmniejszyć jej zużycie. Chociaż ilość płynącej z kranu wody jest mniejsza, strumień wody pozostaje silny i pozwala na skuteczne mycie dłoni czy codzienną pielęgnację ciała. Perlator można zamontować także w kranie przy wannie, by jeszcze bardziej ograniczyć zużycie wody.

Jak oszczędzać wodę w łazience? Praktyczne wskazówki

  • Korzystaj z prysznica zamiast wanny

Podczas kąpieli w wannie zużywasz znacznie więcej wody, niż biorąc prysznic. Mycie ciała w wannie pełnej wody można ograniczyć do specjalnych okazji, a na co dzień korzystać z prysznica, by zmniejszyć wysokość rachunków za wodę.

  • Zamknij kran podczas mycia zębów

Wiele osób bezrefleksyjnie pozostawia płynący strumień wody w trakcie mycia zębów czy golenia. Każdorazowo marnuje się w ten sposób od kilku do kilkunastu litrów wody.

  • Naprawiaj przecieki i uszkodzenia rur

Nieustannie kapiąca woda z uszkodzonego kranu lub przeciekający system spłukiwania toalety może prowadzić do znacznego wzrostu kosztów za zużycie wody. Najprostszym sposobem na oszczędności w takich sytuacjach są pilne naprawy armatury i baterii łazienkowych. Warto regularnie sprawdzać także stan rur, by zlokalizować ewentualne pęknięcia lub zatory w kanalizacji i szybko je zlikwidować.

  • Korzystaj z wiadra podczas nagrzewania wody

Jeżeli czekasz, aż woda w prysznicu osiągnie odpowiednią temperaturę, postaw pod baterią prysznicową wiadro i zbierz do niego zimną wodę. Następnie możesz wykorzystać wodę do podlewania roślin lub podczas sprzątania.

Podsumowanie

Wykorzystaj w swojej łazience ekonomiczne wyposażenie od Almar i przekonaj się, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić na rachunkach za wodę, jej ogrzewanie oraz za ścieki. Szczególnie toalety i baterie łazienkowe o niskim przepływie wody pozwolą Ci zmniejszyć zużycie wody. Warto wdrożyć także ekologiczne nawyki, np. wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie oraz naprawić przeciekające krany, dzięki którym ograniczysz do minimum ilość zużywanej wody.