Jak czyścić ceramikę łazienkową, a jak kabinę prysznicową?

Czyszczenie łazienki bywa dosyć trudnym przedsięwzięciem. Wiele osób skarży się, że usunięcie zaschniętego osadu, kamienia, resztek kosmetyków, wymaga wysiłku i kilkugodzinnego szorowania powierzchni. Nie da się ukryć, że najwięcej brudu osadza się na ceramice łazienkowej oraz w kabinie prysznicowej. Obszary te narażone są na zintensyfikowany kontakt z wodą, jest to zatem idealne środowisko do namnażania się bakterii oraz grzybów, które szkodzą zdrowiu i estetyce łazienki. W jaki sposób czyścić ceramikę łazienkową, a jak kabinę prysznicową? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Czyszczenie kabiny

Utrzymanie w czystości kabiny prysznicowej wymaga systematycznej pracy, którą warto powtarzać dość często, zwłaszcza jeżeli w domu nie ma zamontowanego systemu zmiękczającego wodę. Rozsądnie, gdy po każdym prysznicu zetrzesz nadmiar wody ze ścianek kabiny prysznicowej. Czynność tę możesz wykonać ściągaczką do szyb lub też specjalnym ręcznikiem. Dzięki temu dużo łatwiej utrzymasz kabinę prysznicową w czystości.

Czym czyścić kabinę prysznicową?

Popularnym rozwiązaniem jest użycie polecanych środków chemicznych, dostępnych w sklepach z chemią gospodarczą lub marketach. Warto wybierać produkty przeznaczone specjalnie do kabiny prysznicowej. Detergenty te skoncentrowane są na usuwaniu trudnych zabrudzeń, ale także różnorodnych osadów, pleśni, grzybów, czy kamienia. Ich działanie jest dosyć zintensyfikowane, dzięki czemu można pozbyć się trudnych zanieczyszczeń.

Nie da się ukryć, że najpierw warto zastosować także domowe sposoby czyszczenia kabiny prysznicowej. Brud można usuwać, wykorzystując:

  • Ocet – jest jednym z popularniejszych naturalnych środków czystości, który wykorzystuje się do mycia wielu powierzchni. Najlepiej połączyć go z wodą w proporcjach 1:1, przelać do butelki z atomizerem, rozpylić na zabrudzonej powierzchni kabiny i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie warto przetrzeć zabrudzenia szmatką nasączoną wodą i spłukać.
  • Soda oczyszczona – jest to produkt równie popularny, co ocet. Wykorzystuje się go bardzo często do sporządzania past czyszczących, czy też roztworów wodnych. Sodę stosuje się najczęściej do usuwania kamienia, warto wymieszać ją z wodą lub oraz odrobiną wody utlenionej i postępować podobnie, jak w przypadku octu.
  • Płyn do mycia naczyń – produkt warto wykorzystać do wyczyszczenia szkła, znajdującego się w kabinie prysznicowej. Przeszklenie należy umyć szmatką nasączoną płynem do mycia naczyń oraz wodą, a następnie dobrze spłukać i wytrzeć do sucha.

Jak czyścić ceramikę łazienkową?

Ceramika łazienkowa najczęściej wykonana jest dosyć z delikatnych materiałów, które po czasie mogą zmatowić się, a także zarysować. Warto zatem zdecydować się na regularne czyszczenie ceramiki łazienkowej. Tym sposobem unikniesz usuwania mocnych zabrudzeń i zintensyfikowanego szorowania powierzchni.

Sprzęty, należące do ceramiki łazienkowej, warto czyścić regularnie, wykorzystując domowe produkty, między innymi: ocet, cytrynę sodę oczyszczoną, sól. Z produktów tych można sporządzić roztwory i spryskiwać nimi powierzchnię ceramiki, a następnie po kilkunastu minutach wytrzeć szmatką do sucha.

Czysta łazienka jest wizytówką każdego domu. Warto regularnie myć zarówno kabinę prysznicową, jak i ceramikę łazienkową. Dzięki temu brud będzie o wiele łatwiej schodzić, a sprzęty sanitarne pozostaną w świetnym stanie przez długi czas. Do czyszczenia można używać różnorodnych detergentów dostępnych w marketach lub też sklepach z chemią gospodarczą. Warto jednak zdecydować się na wykorzystanie domowych sposobów, między innymi sporządzić roztwór z sody, octu, limonki, czy też soli.